Region: Katowice
Logo
Logo
Region: Katowice

Aktualności

11.06.2018

Silesia CSR Meetings

Projekt Silesia CSR Meetings dobiegł końca. Był to cykl spotkań dotyczący społecznej odpowiedzialności biznesu odbywający się w miesiącach kwiecień – czerwiec 2018. Uczestnicy poprzez uczestnictwo w 4 dniach spotkań oraz za sprawą 7 prelegentów mieli możliwość poznania koncepcji CSR w praktyce. Podczas pierwszych spotkań skupiliśmy się zwłaszcza na przedstawieniu kwestii różnorodności w firmie, specyfiki pracy z osobami z dysfunkcjami, jak również na inicjatywach lokalnych. Oprócz tego uczestnicy mieli okazję poznać koncepcję zero waste, a także zarządzania kryzysowego.

Pierwsze spotkanie odbyło się 14 kwietnia, a prelegentami byli Marcin Sławiński- animator inicjatyw społecznych, który przybliżył uczestnikom tematykę ekonomi społecznej oraz realizację projektów o charakterze społecznym. Tego dnia wystąpił również Sławomir Nawrot – założyciel MasterPeace Club Polska oraz Dyrektor Oddziału Fajna Spółdzielnia Socjalna, który opowiedział o funkcjonowaniu przedsiębiorstwa społecznego oraz wspieraniu różnorodności. Dzięki jego cennej wiedzy nasi uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób wykorzystywać potencjał osób z niepełnosprawnością oraz w jaki sposób angażować ich do pracy.

8 maja miał miejsce wywiad prowadzony przez Angelikę Kantor oraz Martę Gadowską. Gościem spotkania był Przemek Sołtysik- pomysłodawca i dyrektor Ars Independent Festival. Twórca i organizator Klub Filmowy Ambasada. Prezes Zarządu Stowarzyszenie pfe. Prezes Zarządu Spółdzielni Socjalnej Honolulu zatrudniającej osoby z niepełnosprawnością, zarządzającej klubokawiarnią Drzwi Zwane Koniem. Podczas wywiadu uczestnicy dowiedzieli się jakie są fundamenty prowadzenia przedsiębiorstwa społecznego, z jakimi kwestiami prawnymi trzeba się zmagać oraz poznali dobre praktyki Spółdzielni Socjalnej Honolulu.

Trzecie spotkanie odbyło się 14 maja. Pierwszym prelegentem był Sebastian Pypłacz- Wiceprezes Stowarzyszenia BoMiasto oraz aktywista miejski. W swojej prelekcji zatytułowanej „obywatelstwo społeczne, czyli o tym, że polityka jest wszędzie” zachęcił uczestników do angażowania się w sprawy miejskie oraz wskazał na korzyści wynikające z włączenia się w inicjowania działań lokalnych. Drugim prelegentem była Angelika Kantor- ambasadorka CSR w Liga Odpowiedzialnego Biznesu oraz pomysłodawczyni Silesia CSR Meetings, która przygotowała warsztat na temat zarządzania kryzysowego oraz przedstawiła marketingowe wpadki 2017 roku.

Ostatnie spotkanie miało miejsce 21 maja. Pierwszym prelegentem był Olaf Józefoski, który opowiedział o koncepcji zero waste. Jego wystąpienie opierało się na czystych faktach, niepokojącym stanie środowiska naturalnego oraz niekorzystnych prognozach. Uczestnicy dowiedzieli się również o pobliskich akcjach sprzątania terenach miejskich oraz otrzymali wiele pomocnych rad na temat ograniczania odpadów we własnym domu. Wisienką na torcie była Marta Hernik – Global Project Manager w Fundacji Poland Business Run. Dzięki niej uczestnicy poznali specyfikę funkcjonowania Fundacji oraz przyszłych planach dotyczących jej rozwoju. Mieliśmy również możliwość dowiedzieć się, w jaki sposób wygląda zarządzanie największym w Polsce biznesowym biegiem charytatywnym oraz komu i na jakich zasadach pomaga fundacja.

Najaktywniejsi uczestnicy spotkań otrzymali upominki sponsorowane przez Tauron Polska Energia oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Z kolei prelegenci otrzymali prezenty od Andreas Moda Męska. Uczestnicy minimum 4 spotkań otrzymali certyfikaty uczestnictwa w wydarzeniu, które objęte było Patronatem Honorowym Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Katowice, a także patronatem Ligii Odpowiedzialnego Biznesu.

Nasze projekty