11.09.2014

Nowy Sącz – Centrum Europejskiego Biznesu

Ambitni, zdolni, chcący zmieniać świat na lepsze – tak można  opisać trzystu pięćdziesięciu  młodych ludzi z 42 krajów, którzy w ubiegłym tygodniu wzięli udział  w IX Forum Ekonomicznym Młodych Liderów w Nowym Sączu, w czasie, którego mieli okazję debatować nad sprawami ważnymi dla naszego kontynentu oraz rozważyć problemy, z jakimi boryka się Unia Europejska. Wśród uczestników byli również członkowie Fundacji Studenckie Forum Business Centre Club – najprężniej działającej organizacji młodych liderów w Polsce.

Tegoroczne Forum zostało zorganizowane pod hasłem „Odpowiedzialni liderzy w trudnych czasach”. Tematyka tegorocznych spotkań skupiała się głównie na takich obszarach jak: bezpieczeństwo, przyszłość Europy i przestrzeni Euroatlantyckiej, wzrost gospodarczy, przedsiębiorczość młodych, zarządzanie biznesem, innowacje w biznesie oraz rola i zadania młodych ludzi we współczesnym Świecie.

„To zaskakujące jak wielka energia i otwartość drzemie w tej grupie młodych uczestników Forum, którzy pomimo różnicy poglądów potrafią się słuchać i dochodzić do porozumienia. Bardzo możliwe, że kiedyś ci ambitni ludzie wezmą główną odpowiedzialność za wspólną Europę. Myślę że relacje nawiązane na FEML w Nowym Sączu będą dobrym kapitałem w budowaniu wspólnej, europejskiej przyszłości.”- mówi Prezes Fundacji Studenckie Forum Business Centre Club, Łukasz Wawak.

W ramach Forum młodzi liderzy mieli okazję spotkać się z wieloma wybitnymi postaciami europejskiego biznesu i polityki. Wśród gości byli min: Dimitar Bogov – Członek Zarządu Narodowego Banku Macedonii, Joost Leeflang – Prezes Firmy Philips na Europę Środkowo Wschodnią, Andrius Kubilius – Premier Litwy, Ryszard Florek -Prezes Przedsiębiorstwa FAKRO Sp.z o.o. oraz Janusz Piechociński – Minister Gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej. Jednym z najciekawszych wystąpień był wykład i dyskusja z udziałem Profesora Leszka Balcerowicza na temat transformacji ustrojowych, jakie miały miejsce w Europie Wschodniej w latach 90. ubiegłego wieku i ich rezultatów, obserwowanych obecnie.

Ostatniego dnia wydarzenia uczestnicy Forum  wzięli udział w sesjach Forum Ekonomicznego, które po raz XXIV  zorganizowane zostało w Krynicy- Zdrój.

Forum Ekonomiczne Młodych Liderów to jednak nie tylko merytoryczne panele i dyskusje. Wieczorami jego uczestnicy brali udział w spotkaniach kulturowych i networkingowych, dzięki którym poznawali zwyczaje i potrawy, jakie występują w różnych zakątkach Europy. Czas ten, przede wszystkim ukierunkowany był na przełamywanie barier, poznawanie wzajemnie kultury różnych państw, nawiązywanie przyjaźni i kontaktów biznesowych, gdyż integracja młodych i aktywnych ludzi jest co roku jednym z najważniejszych powodów dla których Forum Ekonomiczne Młodych Liderów powstało.

Forum Ekonomiczne Młodych Liderów już od dziewięciu lat odbywa się w Nowym Sączu, jako jedno z wydarzeń towarzyszących Forum Ekonomicznemu w Krynicy-Zdrój. Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Rozwoju Systemów Edukacji, Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw oraz Instytut Studiów Wschodnich. Ideą wydarzenia jest stworzenie odpowiedniej platformy do wymiany myśli, powstawania idei, rozwiązywania problemów przez młodych ludzi
z całej Europy.

Więcej informacji o IX Forum Ekonomicznym Młodych Liderów w Nowym Sączu można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia:

http://www.forum-leaders.eu/

Autor: Jakub Grzegółka

nasze2

img-123 (1)img-016naszeimg-067

Magazyn SFBCC


Magazyn partnerski